Stopień otłuszczenia organizmu – jak ustalić

Istnieje wiele metod pozwalających na określenie stopnia otłuszczenia organizmu. Niestety większość z nich wymaga użycia skomplikowanych sprzętów i może być wykonywana tylko w gabinetach dietetycznych. Najlepszym wyjściem dla osób chcących ustalić, czy w ich przypadku tkanka tłuszczowa nie stanowi zbyt dużego udziału w masie całego ciała, jest skorzystanie z obliczenia tzw. wskaźnika BMI.

 

W przypadku metody BMI obliczanie następuje w oparciu o dane takie jak wzrost i masa ciała, do których każdy z nas ma dostęp i szybko może je ustalić. Chociaż do poznania wyniku konieczne jest użycie wzoru matematycznego, można dla wygody i uniknięcia pomyłki posłużyć się dostępnymi na stronach internetowych kalkulatorami, które dokonają obliczeń za nas.
Interpretacja wyniku wskaże, czy w konkretnym przypadku waga ciała jest prawidłowa. Jeżeli wynik zasugeruje otyłość bądź nadwagę, należy udać się do specjalisty celem wykonania bardziej wnikliwych badań i opracowania dalszej metody działania. Nadmierne otłuszczenie organizmu może być przyczyną wielu chorób, głównie układu krążenia, i absolutnie nie może być bagatelizowane.

 

You may also like...