Rotawirusy u dzieci szczepienie

Szczepienie na rotawirusy od 2021 roku należy do szczepień obowiązkowych. Wcześniej natomiast, było to szczepienie jedynie zalecane, co oznaczało, że rodzic musiał za nie sam zapłacić, jeśli się zdecydował na jego wykonanie. Obowiązkowe szczepienie, to szczególnie dobra i istotna wiadomość dla każdego rodzica, ze względu na to, że rotawirusy, to bardzo groźne patogeny, będące najczęstszą przyczyną ciężkich biegunek i wymiotów występujących u niemowląt i dzieci.

Rotawirusy u dzieci – szczepienie

W niektórych przypadkach zakażenie rotawirusowe, może doprowadzić nawet do śmierci. Szczepionka przeciwko rotawirusom jest w stanie temu zapobiec. Rotawirusy, to bardzo groźne patogeny, wywołujące ostrą, wodnistą biegunkę, której towarzyszy wysoka gorączka (czasami sięgająca nawet 40 st. C), a niekiedy również wymioty. U najmłodszych dzieci, zakażenie te ma szczególnie ciężki i uciążliwy przebieg. Doprowadza również szybko do odwodnienia organizmu, dlatego bardzo ważne jest regularne uzupełnianie płynów. Choroba ta, często leczona jest szpitalnie, a pobyt w szpitalu może trwać nawet kilkanaście dni. Wszystko bowiem jest uzależnione od przebiegu choroby. Szczepionkę, przeciwko rotawirusom otrzymują bezpłatnie wszystkie dzieci.

 

Zgodnie z programem szczepień ochronnych na 2021 rok pierwsza dawka szczepionki podawana jest dziecku już po ukończeniu 6 tygodnia życia, a kolejne powinny zostać podane przed ukończeniem 32 tygodnia (z zachowaniem odstępów pomiędzy kolejnymi dawkami, które nie mogą być krótsze, niż cztery tygodnie). Schemat szczepienia zależy jednak od wybranego preparatu szczepienia. U wcześniaków, a także dzieci przewlekle chorych, które zazwyczaj częściej i dłużej przebywają w szpitalu, szczepienie przeciwko rotawirusom jest szczególnie ważne z uwagi na to, że dzieci, które często przebywają w szpitalu narażone są na większe ryzyko zachorowania na tego typu chorobę. W takich przypadkach decyzję o szczepieniu zawsze podejmuje lekarz opiekujący się dzieckiem.

You may also like...