Irytujące schorzenie u kotów
Posiadanie kota to wielka przyjemność – koty to niezwykle sympatyczne i oddane zwierzęta. Któż z nas chociaż raz nie widział w Internecie zabawnych zdjęć małych kotków?
Warto jednak pamiętać, że będąc opiekunem kota, mamy również dodatkowe obowiązki – przede wszystkim konieczność zapewnienia zwierzęciu odpowiedniego wyżywienia, codziennej pielęgnacji a także opieki weterynaryjnej. Koci łupież to jedna z częściej przydarzających się chorób. W jaki sposób ją rozpoznać? Oraz jak można z nią walczyć?
Koci łupież – jak wygląda
Łupież u kota przybiera postać białych plamek na futrze, ponadto skóra kota może wyglądać na przesuszoną, ze zmianami zapalnymi. Można także zaobserwować na ciele kota miejsca pozbawione sierści – zwierzę traci jej zbyt wiele ponieważ jest łamliwa i osłabiona. Na skórze mogą pojawiać wykwity czerwonej barwy.
Kot z objawami łupieżu może też częściej się lizać i drapać. Białe plamki (postać łupieżu) mogą spadać na legowisko, dywan lub ubranie człowieka.
Koci łupież jest jednym z objawów grzybicy – choroby wysoce zaraźliwej ale uleczalnej, wymagającej jednak stałej opieki weterynaryjnej.
Łupież jest powodowany przez zarodniki grzybów, wnikające w skórę kota przez ugryzienie lub zadrapanie i atakujące zewnętrzną warstwę skóry. W każdym tego typu przypadku należy skontaktować się z weterynarzem.
Wśród koci łupież przyczyny można wymienić również niewłaściwą dietę i tryb życia kota. Dieta zwierzęcia powinna składać się z dużych ilości białka, kwasów nienasyconych omega 3 i omega 6 a także witamin, np. witaminy A. Białko przyspiesza proces odnowy i regeneracji skóry. Obecność w diecie kwasów tłuszczowych pozwala na zachowanie zdrowej skóry naszego kociego przyjaciela a witaminy regulują wzrost komórek skóry i produkcję sebum, co również wpływa na jej kondycję. Aby zatem dobrze zadbać o zwierzę, trzeba pilnować jego zbilansowanej diety.
Łupież może występować u kotów niewychodzących z uwagi na wysoką temperaturę, która wysusza skórę.
Problemy skórne może wywoływać również nadmierna pielęgnacja lub pielęgnacja niewłaściwymi preparatami dlatego należy pamiętać o tym, żeby stosować do niej wyłącznie produkty przeznaczone dla kotów, które można zakupić w Internecie lub w sklepach zoologicznych.
Koci łupież – jak go leczyć
Pierwszym krokiem powinna być wizyta u weterynarza i ustalenie, czy łupież wywołany jest przez grzyby czy przez pasożyty. Następnie wdrażane jest odpowiednie leczenie: rozpoczęcie kuracji preparatem na sierść, następnie usunięcie pozostałych zarodników na skórze zwierzęcia. Konieczna będzie również dezynfekcja otoczenia naszego kota aby łupież nie nawracał.
Najnowsze komentarze