Jak pomóc niemowlakom w dolegliwościach układu pokarmowego?

Opieka nad noworodkiem i niemowlakiem, czasami nie należy do najłatwiejszych zadań. Maluchy nie potrafią nam powiedzieć co im dolega, a nasze działania, które mają rozwiązać problem często po prostu nie działają skutecznie. Jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem, dodatkowo dochodzi do tego fakt, że nie masz dużego doświadczenia i możesz obawiać się, że zrobisz krzywdę maleństwu. Nie jest to ani łatwa, ani przyjemna sytuacja.

Kolka u niemowlaka

Kolka u niemowląt występuje dosyć często. Najczęściej pojawia się wieczorem po karmieniu, codziennie o podobnej lub tej samej porze. Kolki mogą zacząć występować już od drugiego tygodnia życia i zdarzać się do 4, a nawet 6 miesiąca życia. Kolka to skurcz jelit, nagły i bardzo bolesny. Kolkę dosyć łatwo rozpoznać. Maluszek nagle zaczyna płakać, podkurcza nóżki a brzuszek jest twardy. Niemowlę również nie ma ochoty na jedzenie, to normalne, pamiętaj żeby nie zmuszać go do jedzenia. Przyczyny pojawiania się kolki nie są do końca znane. Za najprawdopodobniejszą przyczynę uważa się, że winny temu jest przewód pokarmowy maluszka, który jeszcze nie do końca radzi sobie z zadaniami, które do niego należą. Przyczyną mogą być również alergie. Taka sytuacja nie jest przyjemna ani dla niemowlaka, ani dla próbujących mu pomóc rodziców. Dlatego właśnie rodzice często szukają odpowiedzi i szukają w internecie podobnych wraz: kolka u niemowlaka co robić?. Kiedy rozpoczyna się atak kolki, uspokój maleństwo. Postaraj się zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, przytul i zachowaj spokój. Maluszek wyczuje twoje zdenerwowanie a to nie ułatwi mu sytuacji. Pozwól maluchowi podciągać kolana do brzuszka i wykonaj masaż pleców. Możesz też, okrężnymi ruchami pomasować brzuszek. Możesz także spróbować kąpieli, ciepła woda koi ból. Herbatki ziołowe również pomagają na uśmierzenie dolegliwości, podobnie jak preparaty zawierające symetykon – takie kwestie jednak, powinny być konsultowane z lekarzem.

Podsumowanie

Kolka u niemowląt to częsty przypadek, łatwy do rozpoznania. Dziecko podkurcza nóżki i płacze. Najważniejsze jest zachowanie spokoju i danie dziecku bliskości. Pomoże także masaż, ciepła kąpiel, herbatki ziołowe i ewentualnie preparaty z symetykonem, które możesz podać tylko po konsultacji z lekarzem.

You may also like...