Czy leki roślinne są nam jeszcze potrzebne?

Społeczeństwo od zawsze było zafascynowane tajemniczą aurą oraz potencjałem skrywającym się w niepozornie rosnących na dzikich terenach, bądź hodowanych w ogródku roślinach.

 

W dawnych czasach przypisywano im nawet znaczenie magiczne – stosowane były do odstraszania demonów, w tym strzyg, południc, zmor, topielników, a także jako lek na bogactwo, młodość i wszelaką pomyślność. Obecnie leki roślinne również mają szerokie zastosowanie. Skrywające się w nich związki takie jak garbniki, flawonoidy, triterpeny pentacykliczne, irydoidy oraz wiele innych można wykorzystać w formie fitoterapii praktycznie we wszystkich znanych nam schorzeniach – zaburzeniach trawienia, bezsenności, problemach sercowo-naczyniowych, jaskrze i tak dalej.

 

W związku z tym odpowiedź na pytanie, czy lek roślinny jest jeszcze potrzebny jest wyjątkowo prosta. Oczywiście, że tak. Zwłaszcza, że obecnie dysponujemy bardzo dużymi możliwościami technologicznymi oraz zasobami ludzkimi, które pozwalają nam na badanie zawartości i obecności fitozwiązków w surowcach roślinnych, dzięki czemu możemy bliżej poznać i sprawdzać na organizmach ludzkich nowe właściwości tych molekuł. Zatem, prawdopodobnie leki roślinne pozostaną z nami na zawsze i będą służyć ochronie zdrowia, zwłaszcza że ciągle poznajemy ich nowe zastosowania, więc z pewnością utrzymają się na rynku medycznym jako bardzo wartościowe leki.

You may also like...